Trwa ładowanie proszę czekać ...

Przepis na pyszny, domowy cydr jabłkowy

7 grudnia 2017

Cydr to pyszny trunek znany i lubiany przez Polaków od lat. Oczywiście dobry cydr można kupić teraz niemal w każdym sklepie, ale to ten zrobiony samodzielnie będzie smakował najlepiej i da nam najwięcej satysfakcji. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, jak należy przygotować dobry, domowy cydr. Przeczytaj go koniecznie!


Lista niezbędnych składników, potrzebnych do przygotowania domowego cydru!



Zanim zabierzesz się za przygotowanie trunku, jakim jest domowy cydr jabłkowy, to musisz zaopatrzyć się w odpowiednie produkty. Otóż w Twojej kuchni nie może zabraknąć takich składników jak: dwadzieścia kilogramów jabłek - najlepiej oczywiście swojskich, drożdże specjalistyczne (do kupienia w większych supermarketach) oraz pożywka dla drożdży (również do kupienia bez problemu w większych supermarketach). Gdy już zaopatrzysz się we wszystkie, niezbędne składniki to najwyższa pora zabrać się za przygotowanie pysznego cydru jabłkowego!


Przygotowanie pysznego, domowego cydru jabłkowego!



Nie da się zaprzeczyć temu, że jednak dobrze jest mieć jabłka z własnej jabłonki, najlepiej papierówki, ponieważ są one dosyć kwaśnym jabłkiem i najlepiej sprawdzą się przy robieniu cydru. Poza tym warto wymieszać jabłka słodkie i kwaśne 50/50 – wtedy uzyskuje się najlepszy smak. Na początku z około 20 kg jabłek trzeba wycisnąć sok, najlepiej za pomocą sokowirówki. Powinno Wam wyjść około 12 litrów soku. Potem w letniej wodzie rozpuszczamy drożdże i czekamy parę minut, aż zaczną pracować. Następnie przelewamy do naczynia z sokiem.
Potem trzeba przelać sok do baniaka, dodać specjalne drożdże piwne lub typowe do cydru oraz pożywkę dla drożdży (według przepisu na opakowaniu). Następnie należy pozostawić w ciepłym miejscu na 10-14 dni.
Dopiero po tym czasie należy zlać cydr do butelek. Pamiętaj o tym, że cydr trzeba zlewać znad osadu – jeśli poruszy się osad, odstawić na kilka godzin aż opadnie, potem zlewać ponownie; jeśli się poruszy, znowu odstawić. No cóż, niestety to dosyć czasochłonne zajęcie, a przecedzanie przez szmatkę nie daje pełnej klarowności płynu. Ale na szczęście osad w butelkach opada na dno, reszta cydru jest klarowna. Jeśli chcesz zrobić cydr z bąbelkami, to w tym celu do każdej butelki (po piwie) dodaj 1-2 łyżeczki cukru, a potem za pomocą kapslownicy zakapsluj butelki. Oczywiście kapslownicę oraz kapsle możesz kupić przez Internet.
Potem zostaw je w domu, w ciepłym miejscu jeszcze na 5 dni, następnie trzeba wynieść w chłodne miejsce na około 2-3 tygodnie. Dopiero po tym czasie cydr jest gotowy. Musisz wiedzieć, że świetnie smakuje schłodzony, a na zimę jako grzaniec z cynamonem, goździkami i miodem. I gotowe! Ciesz się smakiem pysznego cydru!