Trzeba przyznać, że natura jest tak obfita w specyfiki na każdą dolegliwość, że raczej daruję sobie obszerny opis dotyczący zbawiennych właściwości kurkumy. Dlatego wspomnę tylko, że działa uodparniająco, przeciwzapalnie i pomaga rozgonić przeziębienie, żeby nie przerodziło się w coś bardziej poważnego. Poniżej znajdziesz przepis oraz krótki poradnik, dotyczący tego, jak właściwie należy przygotować nalewkę z… kurkumy!
Czemu akurat kurkuma?
Zacznijmy od tego, że kurkuma urzeka swoim pięknym, słonecznym kolorem i nalewka z kurkumy, to wspomnienie słonecznego lata. Mało tego, ostatnimi czasy, także coraz więcej leków, produkowanych jest na bazie ekstraktów z kurkumy, więc śmiem twierdzić, że domowa naleweczka, to dosłownie samo zdrowie.
Niezbędne składniki, które są potrzebne do przygotowania zdrowej i smacznej nalewki z kurkumy
Zanim zabierzesz się za przygotowanie nalewki z kurkumą, to musisz zaopatrzyć się w odpowiednie produkty. Przede wszystkim w Twojej kuchni nie może zabraknąć takich składników jak: szklanka kurkumy, 1,5 szklanki spirytusu, 1,5 szklanki świeżo wyciśniętego soku z grapefruitów oraz dobrze umyte szczoteczką i wyparzone skórki z grapefruitów. Poza tym koniecznie powinieneś się zaopatrzyć także w dwie płaskie łyżki świeżo zmielonego czarnego pieprzu oraz w szklankę miodu. Gdy upewnisz się, że masz wszystkie niezbędne składniki pora zabrać się za pysznej, zdrowej nalewki z kurkumy
Przygotowanie zdrowej i smacznej nalewki z kurkumy
Przede wszystkim, na początku wszystkie składniki umieszczamy w litrowym słoiku i dobrze ze sobą mieszamy. Następnie, już na końcu wrzucamy skórki grapefruita, oczywiście pokrojone w mniejsze kawałki. Koniecznie pamiętajmy jednak, by nie były za małe. W ten sposób przyrządzoną mieszankę odstawiamy w ciemne miejsce na tydzień, a nawet dłużej. Musisz wiedzieć, że im dłużej nalewka będzie stała i „dochodziła do siebie” to, tym lepiej dla niej, ponieważ będzie smaczniejsza, zdrowsza i będzie miała bardziej intensywny smak. Dlatego spokojnie na miesiąc, dwa, a najlepiej nawet pół roku lub dłużej możesz tak odstawić swoją nalewkę, a potem z przyjemnością cieszyć się jej smakiem i właściwościami zdrowotnymi. Generalnie tydzień to takie minimum. Dopiero po upływie tego czasu, przelewamy naszą nalewkę do odpowiedniego naczynia, ale robimy to tak, by w słoiku pozostał cenny osad. Potem buteleczkę zakręcamy i odstawiamy na półkę z domowymi alkoholami i popijamy wedle uznania. Natomiast pozostałości ze słoika, wraz z cennym osadem, zalewamy białym półsłodkim winem, zostawiamy na około 3 dni w zaciemnionym miejscu. Po trzech dniach zlewamy winko do naczynia. I gotowe!