Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak zrobić dobry cydr?

9 grudnia 2017

Chyba każdy z nas wie, czym jest cydr i pił go chociaż raz w życiu, jednak jeśli nie to musisz wiedzieć, że cydr jest to trunek przygotowywany z soku jabłkowego i drożdży. Warto wspomnieć także o tym, że wykazuje właściwości antyoksydacyjne - dzięki zawartości przeciwutleniaczy neutralizuje wolne rodniki. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, jakie inne właściwości odżywcze ma ten trunek oraz jak zrobić domowy cydr. Przeczytaj go koniecznie!


Cydr jabłkowy – wszystko, co musisz wiedzieć!



Zacznijmy od tego, że cydr to napój alkoholowy z przefermentowanego soku jabłkowego bez dodatku cukru. Często niektórzy mylą cydr z piwem jabłkowym, winem jabłkowym, albo piwem z sokiem jabłkowym. Ale nie można definiować cydru, mówiąc, że to pół piwo, pół wino. Po prostu cydr - to cydr. Trunek ten może być niegazowany, musujący - z naturalnym CO2 i sztucznie gazowany dwutlenkiem węgla. Jednak najbardziej popularny jest na Wyspach Brytyjskich, we Francji, Hiszpanii i w Skandynawii, ale od niedawna cydr (cider, jabłecznik, apfelwein) zdobywa uznanie Polaków.


Czym różni się cydr od wina jabłkowego?



Różnica jest taka, że cydr (2-7% alkoholu) jest napojem o niższej zawartości alkoholu niż wino jabłkowe (9-18% alkoholu). Ponadto cydr uznawany jest także za napój dietetyczny w porównaniu do wina. Musisz wiedzieć, że w 100 mililitrów cydru będzie od 36 do 42 kcal, zaś w winie jabłkowym około 46 kcal.


Przepis na domowy cydr



Jeśli chcesz przygotować dobry, domowy cydr, będziesz musiał koniecznie zaopatrzyć się takie składniki jak: 15 kilogramów jabłek, drożdże specjalistyczne oraz pożywka dla drożdży. Gdy zaopatrzysz się we wszystkie, niezbędne składniki pora zabrać się za przygotowanie cydru!


Przygotowanie cydru jabłkowego



Zwykle - sama produkcja cydru nie jest problematyczna, najważniejszy jest odpowiedni dobór jabłek. Dlatego najlepszy cydr otrzymamy, wybierając 40% jabłek kwaśnych i 60% jabłek słodkich. Najpierw jabłka kroimy (nie obieramy ich ze skórki) i wyciskamy z nich sok w sokowirówce. Następnie sok jabłkowy przelewamy do balonu, w jakim tradycyjnie produkuje się wino, dodajemy namnożone drożdże i pożywkę. Taka fermentacja powinna zachodzić w temperaturze 20-24 stopni Celsjusza. Dopiero po około dwóch tygodniach, kiedy trunek przestanie już pracować, zlewamy go znad osadu soku i w chłodnym miejscu pozostawiamy na czas dwóch do trzech tygodni. Następnie, po upływie tego czasu cydr przelewamy do butelek, nie musi dłużej leżakować.


Przepis na cydr musujący



Generalnie - jabłka i sok przygotowujemy w taki sam sposób, jak w przypadku zwykłego cydru, tylko sok fermentujemy przez 7-10 dni w temperaturze około 24 stopni Celsjusza i przelewamy go do butelek.