Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak przygotować dobrą pigwówkę?

15 grudnia 2017

Zastanawiasz się, jak można wykorzystać owoce pigwy? Przede wszystkim można zrobić z nich dżem, konfiturę lub kompot. Musisz wiedzieć, że owoce te równie wspaniale nadają się na nalewkę. Poniżej znajdziesz przepis oraz krótki poradnik, dotyczący tego, jak przygotować dobrą nalewkę z owoców pigwy i cieszyć się jej smakiem przez całą zimę! Przeczytaj go koniecznie!


Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o owocach pigwy


Zacznijmy od tego, że pigwa to wspaniałe owoce o pięknym zapachu i kolorze, które w swojej budowie przypominają jabłka lub gruszki. Musisz wiedzieć, że są to zielonkawo-żółte, dorodne i twarde owoce zrywać możemy już od września do końca października. Co ciekawe, pigwa najprawdopodobniej jest najstarszym owocem świata – uprawiano ją już w czasach starożytnych, gdzie symbolizowała płodność. Poza tym znajdowała również zastosowanie wśród panien młodych, które żuły kawałeczki pigwy, aby mieć świeży oddech w czasie nocy poślubnej! Pomimo iż w Polsce owoce pigwy nie są tak popularne jak w innych częściach Europy, zasługują one na uwagę, gdyż poza ciekawym wyglądem i smakiem mają też właściwości lecznicze i pielęgnacyjne!


Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne pigwy


Przede wszystkim wnętrze pigwy zawiera spore ilości pektyn, które tworzą w jelitach przyjazne dla zdrowia struktury, usuwające z organizmu wszelkie toksyny i metale ciężkie. Poza tym owoce pigwy mają także działanie przeciwzapalne, obniżają ciśnienie krwi, a dzięki dużej ilości witaminy C wspomagające odporność. Mało tego, udowodniono też, że pigwa regeneruje pracę wątroby, przynosi ulgę bolącemu gardłu, utrzymuje odpowiedni poziom cholesterolu i glukozy we krwi, a także niszczy wolne rodniki!


Jak należy przygotować pigwówkę?


Generalnie rzecz ujmując, pigwówka, czyli nalewka z pigwy jest to smakołyk, który w Polsce cieszy się wielkim uznaniem, a to dzięki złotemu kolorowi, niespotykanemu aromatowi oraz słodko-kwaśnemu smakowi. Przede wszystkim zaczynamy od mycia owoców pigwy, następnie kroimy je na ćwiartki, bądź mniejsze części, oczyszczamy z gniazd nasiennych, wkładamy do słoja lub innego naczynia na przemian z warstwami cukru. Potem pojemnik z owocami przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 2 tygodnie. Następnie czekamy do momentu kiedy owoce pigwy puszczą zawarty w sobie sok. Jednak by przyspieszyć ten proces, codziennie wstrząsamy słojem, co pomoże także na szybsze rozpuszczanie cukru. Pamiętaj - im dłużej będzie tworzył się syrop - tym bardziej aromatyczna będzie nasza pigwówka.
Tak uzyskany syrop przelewamy przez ściereczkę, filtr do kawy lub gazę. Następnie zlewamy go do osobnego naczynia i wzbogacamy o spirytus, pozostałe owoce zalewamy dowolnym alkoholem.