Trwa ładowanie proszę czekać ...

Przepis na tradycyjny cydr domowy

14 grudnia 2017

Bardzo często piwosze określają cydr, jako piwo jabłkowe, miłośnicy wina wolą nazywać ten napój lekkim winem stołowym. Ale nieważne jak go określimy - cydr wyróżnia się spośród innych napojów alkoholowych tym, że doskonale gasi pragnienie oraz ma orzeźwiający posmak jabłek. Poniżej znajdziesz krótki przepis, dotyczący tego, jak należy przygotować dobry i smaczny, domowy cydr. Przeczytaj go koniecznie!


Jak zrobić cydr?



Zacznijmy od tego, że cydr produkuje się podobnie do piwa - metodą górnej fermentacji. Oczywiście, zazwyczaj ma od 2 do 7 procent zawartości alkoholu. Jednak robienie cydru w domu jest niezwykle proste.


Krok pierwszy – sok jabłkowy!



Zakładając, że chcemy sobie wyrobić około sześciu litrów cydru - potrzebujemy około sześciu i pół litrów soku z jabłek - część wytraci się w trakcie fermentacji. Rzecz jasna specjaliści od cydru radzą mniej doświadczonym osobom kupować koncentraty soku jabłkowego - są dostępne zarówno w sklepach sieciowych, jak i w specjalistycznych. Poza tym można też wyciskać sok z jabłek, jednak dla niektórych może się to okazać niemożliwe. Ale absolutnie nie można używać soków w kartonowych opakowaniach z supermarketów, ponieważ zawierają konserwanty. Ponadto, choć nie jest to obowiązkowe, specjaliści zalecają następujące proporcje soków: z jabłek słodkich – pięć części, jabłek kwaśnych (nadają cydrowi świeżą, kwaskową nutę) – dwie części, jabłek dzikich (gorzkie lub słodko-gorzkie odpowiedzialne za smak i aromat cydru) – jedna część. Oczywiście, do tego możliwe jest dodawanie (dla posmaku) soków z czarnych porzeczek, czarnego bzu, winogron czy aronii. Pamiętaj, że powinno się jednak unikać soków z takich owoców jak śliwka, morela czy brzoskwinia.


Krok drugi – fermentacja!



Gdy masz już gotowy sok, to należy go przelać do balonu lub fermentatora. Potem trzeba dodać drożdże oraz pożywkę dla drożdży. Oczywiście drożdży można użyć każdych, jednak lepiej zastosować specjalny tego typu produkt do cydru - można go bez problemu kupić. Chodzi o to, że specjalne drożdże lepiej się prasują i podczas przelewania do butelek nie wytrąca się osad. Musisz wiedzieć, że dzięki temu - cydr jest klarowniejszy.
Zwykle fermentacja powinna przebiegać w temperaturze 18 - 24 stopni Celsjusza. Dopiero po około 3-7 dniach, gdy gaz wychodzi z rurki fermentacyjnej nie częściej niż raz na dwie minuty, cydr jest gotowy do rozlewania.


Krok trzeci - rozlewanie!



Musisz gotowy cydr rozlać do czystych butelek (po piwie lub szampanie) odpornych na podwyższone ciśnienie (to bardzo ważne, inne butelki mogą pęknąć). Po czym, do każdej butelki dodać cukru - nie więcej niż 4 gram na każde 0,5 litra. Oczywiście można też użyć plastikowych butelek. I gotowe!