Trwa ładowanie proszę czekać ...

Filtracja bimbru węglem aktywnym

28 stycznia 2019

W Polsce coraz częściej wracamy do tradycji naszych ojców i dziadków. Przyczyny takiej tendencji możemy doszukiwać się w szybkim tempie życia. Powoduje ono, że przemęczone osoby zajmują się rzeczami, które wymagają niewielkiej ilości technologii i dzięki temu mogą odpocząć od laptopów, telefonów i elektroniki. Jednym z najpopularniejszych zajęć ostatnich lat jest tradycja bimbrownictwa i produkcji alkoholi.

Efektem tego jest coraz większa świadomość i rozwój gałęzi rynku związanej z bimbrownictwem. Te szlachetne hobby łączy ze sobą dużą dbałość o detale z tradycyjnymi metodami. Sprawia to, że doskonale wpisuje się ono w rozwinięte społeczeństwo.

Produkcja alkoholu ma historię długą jak historia człowieka na ziemi. Stąd też szeroki wybór metod, przepisów i receptur pozwalających na destylację różnego rodzaju alkoholi. Rozwój technologii także ma niebagatelny wpływ na produkcję alkoholu. Dzięki niej jesteśmy w stanie w domowych warunkach wydestylować doskonałej jakości alkohol w pełni bezpieczny sposób.

Dzięki technologii możemy kontrolować temperaturę, stężenie alkoholu i ciśnienie w instalacji. Technologia pozwala także na zdalne sterowanie aparaturą za pomocą smartfonu, ale najważniejsze według mnie odkrycie, które miało wpływ na destylację alkoholu dokonało się w XVIII wieku.

Wtedy to Szwedzki badacz odkrył i opisał zjawisko pochłaniania innych składników przez węgiel aktywny. Prawdopodobnie nie był świadomy, że wynalazek z 1771 roku będzie używany w niemal każdym filtrze do destylatu. Oczywiście od tego czasu wiele się zmieniło i produkcja węgla aktywnego na skalę przemysłową nie ma wiele wspólnego z procesem, jaki stosowano w 1771, ale efekt finalny jest bardzo podobny.

Jak wspomniałem, węgiel aktywny nie od razu został użyty do filtracji alkoholu. Początkowo znalazł zastosowanie w medycynie i przemyśle. Dopiero w XX wieku zaczęto go używać w procesie destylacji alkoholu.

Węgiel aktywny swoje właściwości zawdzięcza specyficznej budowie, która sprawia, że posiada dużą powierzchnię przy stosunkowo niewielkiej masie własnej. Ponadto powierzchnia cząsteczek węgla aktywnego jest niezwykle porowata i to właśnie do niej przylegają cząsteczki i zanieczyszczenia. Te właściwości sprawiają, że jest to substancja, która jest doskonałym adsorbentem. Każdy kilogram węgla aktywnego może pochłonąć około 300-400 gramów zanieczyszczeń.

Przy filtracji destylatu używanie węgla aktywnego sprawia, że pozbywamy się niechcianych domieszek w naszym alkoholu. Zwykle są to cząsteczki metali, krzemu lub inne pozostałości po destylacji. Pochodzą one często z nieprawidłowo skonstruowanej instalacji, dlatego też na wszelki wypadek polecam Alembik.eu. Na tej stronie zawsze kupuję sprawdzony i bezpieczny sprzęt do produkcji alkoholu. Na tej stronie także znalazłem najlepszy węgiel aktywny. Możemy wybierać z szerokiej oferty węgli kokosowych, drzewnych i kamiennych. Posiadają one różne cechy dodatkowe, przy czym doskonale sprawują się w swojej podstawowej roli.

Węgiel aktywny, który kupuję na Alembik.eu jest bardzo dobrej jakości, potwierdza to fakt, że bardzo dobrze poddaje się regeneracji. W warunkach domowych regeneracja węgla aktywnego nigdy nie da stuprocentowego efektu. W warunkach przemysłowych węgiel aktywny poddawany jest procesowi osuszania za pomocą gorącej pary wodnej o temperaturze powyżej dwustu stopni Celsjusza. W domu możemy natomiast prażyć węgiel w podobnej temperaturze na stalowej blaszce w piekarniku z termoobiegiem. Taka regeneracja pozwala odzyskać około dwudziestu pięciu procent właściwości chłonnych węgla aktywnego.

Do procesu filtrowania najlepiej użyć dedykowanego do tego sprzętu. Dzięki temu unikniemy wielokrotnego przelewania destylatu i kilkukrotnej filtracji. Najodpowiedniejsze do tego są rury filtrujące, do których wsypujemy węgiel aktywny, a następnie przelewamy przez nią destylat, który chcemy oczyścić. Cały proces warto powtórzyć, dzięki temu uzyskamy czysty roztwór. Po zakończeniu procesu zalecam wypłukanie rury z węglem aktywnym za pomocą wody, dzięki temu odzyskamy alkohol uwięziony podczas filtracji.

Jeśli dobrze przeprowadzimy cały proces filtracji naszego destylatu, powinniśmy uzyskać ciecz pozbawioną nieprzyjemnego zapachu i smaku. Dodatkowo filtracja za pomocą węgla aktywnego pochłania niechciane dodatki w postaci metali ciężkich, cząstek organicznych i innych śmieci, które przypadkiem dostały się do alkoholu podczas procesu destylacji. Ogólnie rzecz biorąc, bez filtracji uzyskamy destylat o dużo niższej jakości.

Jeśli ktokolwiek miałby wątpliwości czy warto filtrować alkohol za pomocą węgla aktywnego, polecam zrobić test i sprawdzić na zwykłej wódce sklepowej skuteczność tego procesu. Różnica jest zauważalna.

Na koniec chciałbym polecić sklep Alembik.eu, to od niego zaczęła się moja przygoda ze świadomą produkcją domowych alkoholi, nie tylko destylatów wysokoprocentowych. Zachęcam do regularnego zaglądania na tę stronę, jest to chyba najlepiej zaopatrzony tego typu sklep, jaki znam. Jeszcze nigdy się nie zawiodłem, a za każdym razem znajduję tam jakieś dodatkowe przyrządy, składniki i ekwipunek. Sklep z najwyższej alkoholowej półki!