Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak zrobić wino ze śliwek?

10 grudnia 2017

Każdy z nas uwielbia owoce. A jeszcze w połączeniu z gorącym latem powstaje doskonały duet, któremu nikt nie może się oprzeć. Jeśli mieszkasz na wsi i posiadasz nie tylko swoje owoce, ale miejsca, gdzie możesz się delektować słońcem, to jesteś prawdziwym szczęściarzem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że owoce są pełne witamin. Mają wiele różnych smaków, które zaspokoją każdego i piękne kolory. Jeśli tylko masz możliwość jedzenia owoców, to powinieneś robić to jak najczęściej.

Innym sposobem na spożywanie owoców jest robienie z nich przetworów. Doskonale smakują dżemy oraz soki robione z jabłek, wiśni czy malin. Warto także suszyć śliwki, które w zimie przydadzą się w przypadku zaparć. Zaś leśne jagody świetnie sprawdzą się jako lek na biegunkę. Musimy jednak je także ususzyć, aby spełniały swoją funkcję. Nie zapominajmy także o brzoskwiniach, które doskonale smakują zapasteryzowane w syropie. Jeżeli tylko masz okazję zrobić przetwory, to nie czekaj, ponieważ kiedy w zimie otworzysz słoik z dżemem, to przypomni Ci się słoneczne lato. Jednak są także inne sposoby na schowanie słońca na zimne dni. Tymże sposobem jest robienie domowych win.

 

Zrób sobie wino

 

Doskonałym pomysłem na wykorzystanie śliwek, które zwykle zalegają pod drzewem, jest zrobienie wina śliwkowego. Jak go dokładnie zrobić, dowiesz się w poniższym przepisie.

Potrzebować będziemy 2,25 kg śliwek, 4 litry wody, 1,35 kg cukru oraz 1 łyżeczkę kwasku cytrynowego i drożdże winne. Jak wiadomo, śliwki wpierw należy porządnie umyć. Następnie przekrawamy je na pół, usuwamy pestki i wrzucamy do dużego garnka. Gotowe zalewamy gorącą wodą i pozostawiamy tak na 4 dni. Pamiętaj, aby mieszać je dwa razy dziennie. Następnie dosypujemy cukier i mieszamy do rozpuszczenia się. Dosypujemy drożdże i zostawiamy na kolejne 5 dni. Nadal regularnie mieszamy. Kiedy już minie czas, przelewamy zawartość garnka do butelki, w której wino będzie się fermentować. Na szczycie butelki zakładamy korek wraz ze szklaną rurką.

W momencie kiedy fermentacja ustanie, zlewamy wino do czystych butelek lub też słoików. Odstawiamy na kilka miesięcy do leżakowania. Jeśli zauważysz w słoikach lub butelkach biały osad, a wino nie będzie klarowne, to jeszcze raz je przelej przez drobne sito i ewentualnie przez gazę. Następnie znowu odstaw na kilka dni. Jeśli wino będzie klarowne, to przelej je do butelek i zakorkuj. Aby wino ze śliwek było dojrzałe i miało pyszny sam musi poleżakować około 12 miesięcy.