Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jakie drożdze kupić do wina?

13 grudnia 2017

Lubisz testować trunki? Jeśli tak , to na pewno produkujesz także własne. Niektórym może się to wydawać bard łatwe, jednak wcale takie nie jest. Wszystko jednak zależy od tego, czy posiadasz już doświadczenie oraz odpowiedni sprzęt.

Zwykle to właśnie wszelkie sprzęty do produkcji domowego alkoholu są największym problemem i wymagają wydania nieco większych sum pieniężnych. Jest tego jednak jedna zaleta. Przede wszystkim, posłuży Ci to przez lata. Jeśli nie chcesz od razu wydawać środków pieniężnych, to zawsze możesz się zapytać, dziadka czy nawet taty, czy przypadkiem takowego sprzętu nie posiadają. Może się bowiem okazać, że w młodości także trudnili się wyrobem alkoholu. Jeśli jesteś poczatkującym, to nie kupuj najdroższych rzeczy. Zacznij od czegoś małego. Kiedy już się nauczysz przyrządzać alkohole, to wtedy rzeczywiście warto zainwestować w wyposażenie. Jeśli nie, to zmarnujesz tylko pieniądze i okaże się, że będzie to zalegać w piwnicy zapomniane przez Ciebie. Weź pod uwagę także to, że posiadanie własnego zaplecza z alkoholem, to nie tylko smakowanie trunków, ale także mnóstwo cierpliwości. Potrzebna jest ona przede wszystkim przy produkcji oraz leżakowaniu. Jak wiesz, wina muszą odleżeć niekiedy bardzo długo czas, zanim będą się nadawać do picia. W przypadku bimbru sytuacja jest nieco inna, ale także trzeba włożyć w to trochę pracy.

Wyposażenie dla winiarzy

Jeżeli zdecydowałeś się na produkcję wina, to potrzebujesz wiedzy na temat tego, w czym konkretnie takie wino przygotować oraz jak się je robi. Przede wszystkim przydadzą Ci się balony oraz korki z rurką fermentacyjną. Warto także wyposażyć się drobne sitko oraz zapasy gazy. Do tego potrzebne będą także drożdże winiarskie. Jeśli widziałeś jakieś w sklepie, to na pewno zastanawiasz się, czy taki rodzaj może być, a także jakie są najlepsze.

 

A może bez drożdży?

 

Skoro już zamierzasz produkować własne wina, to na pewno zastanawiało Cię to, czy możesz wykonać je bez użycia drożdży. W sumie to odpowiedzi są dwie: tak i nie. Możesz oczywiście pędzić trunek bez jakichkolwiek szlachetnych drożdży. Może się okazać, że napój będzie doskonały. Nie oznacza to jednak, ze wykonałeś wino bez drożdży, ponieważ zostały wykorzystane te dzikie, które znalazły się w moszczu. Czyli wychodzi na to, że wykonanie wina bez drożdży możliwe nie jest. Większość winiarzy sięga raczej po drożdże winiarskie, ponieważ są one odpowiednio przygotowane do swojego zadania.

 

Jakie drożdże do jakiego wina?

 

Nie musisz przeszukiwać Internetu w poszukiwaniu informacji. Tak naprawdę, wystarczy przeczytać, to co znajduje się na opakowaniu drożdży. Producenci zadbali o to, abyś wiedział, które są do czego. Poniżej dowiesz się mniej więcej jakie możesz drożdże dopasować do rodzaju owoców, z jakich wino będziesz wykonywał.

 

Czarne winogrona oraz aronia – Malaga

 

Agrest, głóg, jabłka, morele, gruszki, białe winogrona, truskawki – tokay

Czarne winogrona, śliwka, aronia, bez, wiśnie, czarna porzeczka – burgund

Jabłka, białe porzeczki i winogrona, dzika róża, głóg, zboża - sherry