Czas na gęsinę: noga na kapuście & Regent ze Srebrnej Góry

Koniec października to może i koniec złotej polskiej jesieni, ale również początek szczytu sezonu na gęsinę. Za kulminację gęsiego czasu uznaje się dzień 11 listopada i świętomarcińską rozpustę. Z tej okazji, jak co roku, postanowiliśmy przygotować coś z tej okazji. Tym razem inspiracją była kuchnia żydowska, a mianowicie gęś na kiszonej kapuście z fasolą "Jaś" i suszonymi śliwkami.

Czytaj więcej: Czas na gęsinę: noga na kapuście & Regent ze Srebrnej Góry

Jakie wino do pierogów z gęsiną?

Świat kulinarny dostarczył nam dziś wielu emocji i zagadek. Dlaczego? Wino Na Widelcu przyrządza potrawy pod wcześniej zakupione wina lub wymyśla dania i do nich dobiera wino. Na ogół połączenia są intuicyjne, często zgodne z kanonem doboru win do potraw. Zdarza się jednak, że planowana potrawa, ze względu na ilość użytych składników lub przypraw sprawi nam więcej problemów w przyporządkowaniu wina. Tak było tym razem. Pierogi z gęsiną i niepaloną kaszą gryczaną okazały się być nie lada wyzwaniem.

Czytaj więcej: Jakie wino do pierogów z gęsiną?

Gulasz z serc gęsich

Mamy wrażenie, że w ostatnich dniach gęsina opanowała świat, a przynajmniej ten, który nas otacza. Nie ważne czy włączamy TV, słuchamy radia, czytamy menu restauracyjne, czy nawet robimy zakupy w sklepie - zewsząd polecają gęsinę na św. Marcina. Daliśmy się ponieść fali, ponieważ uważamy gęsinę za dobre mięso, ale jak to my, pójdziemy odrobinę pod prąd. Dziś nie będzie piersi, nogi czy skrzydełka, ani nawet wątróbki... Dziś od nas dla Was na św. Marcina (11.11.) - gulasz z serduszek gęsich w sosie z winogronami, podany z francuskimi kluseczkami.

Czytaj więcej: Gulasz z serc gęsich

Rydze i gęsie żołądki z białym Bergerac

Rudy rydz, jak śpiewała Helena Majdaniec, to wysoce ceniony grzyb jadalny, występujący w umiarkowanym klimacie, również w Polsce. Trudny do znalezienia w lesie, ponieważ rośnie tylko w młodych zagajnikach na piaszczystym podłożu. Wśród grzybiarzy panuje też przekonanie, że rydzów z roku na rok jest coraz mniej ze względu na coraz większe zanieczyszczenie środowiska. Walory smakowe rydzów i niedostępność rydzów, sprawiają, że w gastronomii są wysoce poszukiwane, ale też i kosztowne.

Czytaj więcej: Rydze i gęsie żołądki z białym Bergerac

Partnerzy