Bydyń z dyni i Rotgipfler TBA

Iga otrzymała od przyjaciela Petara Lyanguzova słoiczek konfitur poziomkowych. Konfitury powstały z poziomek rosnących w bułgarskich lasach, a smażyły je panie od lat trudniące się wyrobem konfitur. Wierzcie nam, są obłędne, z całymi owocami poziomek wewnątrz. Postanowiliśmy wyczarować deser godny takiego rarytasu. Maciej zaproponował domowy budyń waniliowy, a Iga udoskonaliła pomysł o główny składnik budyniu - dynię.

Czytaj więcej: Bydyń z dyni i Rotgipfler TBA

Słodycz ostateczna

Potrzebowaliśmy około miesiąca, żeby po Świętach Wielkanocnych nabrać apetytu na słodkie rzeczy. Tym razem artykuł o naszych rodzimych łakociach, a dokładniej o specjałach ściśle związanych z Krakowem. Iga nabyła drogą kupna kilka ciekawych eksponatów... kremówkę, ciastko francuskie z makiem na słodko, napoleona oraz nugata.
UWAGA, terminologia jest krakowska, ponieważ w innych regionach nie odróżnia się np. kremówki od napoleonki ;)

Czytaj więcej: Słodycz ostateczna

Bolo rei & White Porto - pomysł na święta

Bolo rei to tradycyjne portugalskie ciasto bożonarodzeniowe. Legenda głosi, że powstało gdy Trzej Królowie zdążając do Betlejem sprzeczali się, których z nich pierwszy ma wręczyć swoje dary. Spór rozstrzygnął piekarz, który upiekł ciasto w kształcie okręgu, ukrywając w środku ziarnko bobu. Ten z króli, który je znalazł miał pierwszeństwo we wręczaniu darów. Tyle legenda, a dziś bolo rei to ciasto drożdżowe w kształcie wieńca pełne bakalii, orzechów, kandyzowanych owoców, pieczone z dodatkiem porto i ciemnego piwa, udekorowane cukrem pudrem symbolizującym śnieg, którego w Portugalii jak na lekarstwo oraz owocami w cukrze symbolizującymi królewskie klejnoty.

Czytaj więcej: Bolo rei & White Porto - pomysł na święta

Wino do mazurka wielkanocnego

Mazurek wielkanocny to jeden z klasyków świątecznego stołu. Zazwyczaj wieńczy menu, ze względu na swoją wysoką słodycz.
Do przygotowania ciasta potrzebowaliśmy: 300 g mąki, 150 g masła, 100 g cukru, 1 łyżkę proszku do pieczenia, 1 jajko i 1 łyżkę śmietany. Do masy kajmakowej, która pokrywa ciasto przygotowaliśmy 500 ml śmietanki 36%, 300 g cukru, 2 łyżki masła. Pomiędzy ciasto a masę kajmakową położyliśmy jeszcze wartwę konfitury agrestowej, aby całość była bardziej owocowa i soczysta.

Czytaj więcej: Wino do mazurka wielkanocnego

Czekoladowe fondue i wino

Czekoladowe fondue chodziło za nami od dawna, a ponieważ już jesień to nawet Iga ma ochotę na coś słodkiego (dla Igi nawet gorzka czekolada jest słodka). Przygotowaliśmy czekoladowe fondue z dobrej gorzkiej czekolady i wzbogaciliśmy ją dodatkiem chili, imbiru, cynamonu, gałki muszkatołowej i tłuczonej kolendry. W naczyniu do fondue, w czerwonym winie, rozpuściliśmy połamaną na kawałki czekoladę i doprawiliśmy wyżej wymienionym przyprawami. Zajadaliśmy ze smakiem, maczając nadziane na szpadki ostatnie chyba już w tym roku śliwki.

Czytaj więcej: Czekoladowe fondue i wino

Partnerzy