Wino do mazurka wielkanocnego

Mazurek wielkanocny to jeden z klasyków świątecznego stołu. Zazwyczaj wieńczy menu, ze względu na swoją wysoką słodycz.
Do przygotowania ciasta potrzebowaliśmy: 300 g mąki, 150 g masła, 100 g cukru, 1 łyżkę proszku do pieczenia, 1 jajko i 1 łyżkę śmietany. Do masy kajmakowej, która pokrywa ciasto przygotowaliśmy 500 ml śmietanki 36%, 300 g cukru, 2 łyżki masła. Pomiędzy ciasto a masę kajmakową położyliśmy jeszcze wartwę konfitury agrestowej, aby całość była bardziej owocowa i soczysta.

Czytaj więcej: Wino do mazurka wielkanocnego

Bolo rei & White Porto - pomysł na święta

Bolo rei to tradycyjne portugalskie ciasto bożonarodzeniowe. Legenda głosi, że powstało gdy Trzej Królowie zdążając do Betlejem sprzeczali się, których z nich pierwszy ma wręczyć swoje dary. Spór rozstrzygnął piekarz, który upiekł ciasto w kształcie okręgu, ukrywając w środku ziarnko bobu. Ten z króli, który je znalazł miał pierwszeństwo we wręczaniu darów. Tyle legenda, a dziś bolo rei to ciasto drożdżowe w kształcie wieńca pełne bakalii, orzechów, kandyzowanych owoców, pieczone z dodatkiem porto i ciemnego piwa, udekorowane cukrem pudrem symbolizującym śnieg, którego w Portugalii jak na lekarstwo oraz owocami w cukrze symbolizującymi królewskie klejnoty.

Czytaj więcej: Bolo rei & White Porto - pomysł na święta

Wina do świątecznej, wielkanocnej szynki

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne i zapewne tak jak Wy nie możemy się doczekać wykwintnej uczty. Wielkanoc nie kojarzy się z tradycyjnym menu, tak jak to jest podczas wieczerzy wigilijnej. Tym razem nacisk kładziony jest na świąteczne śniadanie. Niemniej zarówno w Wielką Niedzielę, jak i Poniedziałek w naszych domach jada się świątecznie podczas obiadów i kolacji. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was propozycję potrawy i dobraliśmy wina.

Na świąteczny stół proponujemy szynkę, podaną jako danie główne z knedlami (mogą być pyzy) i czerwoną kapustą. Przepis austro-węgierski (za wyjątkiem sosu), więc dobraliśmy wino węgierskie i austriackie. Najpierw o potrawie...

Czytaj więcej: Wina do świątecznej, wielkanocnej szynki

Aleatico & oładki z owocami

Misją naszej działalności jest poszukiwanie smaków powiązanych zestawieniami win i potraw, ale bardzo ciekawym doświadczeniem są doznania na co dzień niedostępne - wina i potrawy niespotykane. Cieszymy się z każdej możliwości skosztowania mało znanych regionalnych szczepów oraz składników kulinarnych właściwych dla małych lokalnych kuchni. Dziś degustowaliśmy wino z odmiany Aleatico (dzięki uprzejmości Tomasza mieszkającego w Puglii, który nam butelkę sprezentował). O szczepie dotąd tylko słyszeliśmy, a nigdy wina takiego nie próbowaliśmy. Podobno jest to czerwona odmiana spokrewniona z rodziną muskatów, dlatego czasem można spotkać go pod synonimem Red Muscat. Może to być prawda, bo szczep ma tendencje do kumulowania cukru resztkowego. W przypadku gdy uprawiany jest w tak gorącym siedlisku jak Puglia, może osiągać spore zawartości cukru, a co za tym idzie również alkoholu. Erario Aleatico 2011, które dziś prezentujemy, jest w wersji słodkiej, ale nie wzmacnianej. Część gron przeznaczona do wytworzenia wina była podsuszana, a wino osiągnęło 20% alkoholu (według etykiety alkohol opisany jest jako 15%+5%). Barwa wina jest ciemna i nieprzenikniona, aromat przypominał wiśnie z likieru i słodkie liczi lub dziką różę. W smaku natomiast poza słodyczą, wyraźny był cierpki posmak owoców przypominający wina z odmiany Negroamaro. Bardzo możliwe, że wino spędziło kilka miesięcy w dębowych beczkach.

Czytaj więcej: Aleatico & oładki z owocami

Kozinaki i Pedro Ximenez

Kozinaki to typowy ormiański deser, który kiedyś podaliśmy podczas Klubu Kolacyjnego, a ostatnio podczas I urodzin Wino Na Widelcu. Przepis pochodzi z książki poświęconej kuchni ormiańskiej, a potrawa jest w tym kraju dumą każdej szanującej się Pani domu. Deser ten nie wymaga pieczenia, a efekt końcowy jest pyszny i baaardzo słodki. Wystarczy rozpuścić miód i cukier na patelni z grubym dnem, do zawartości wsypać zmielone orzechy i migdały w równych proporcjach i na malutkim ogniu ciągle mieszając gotować masę ok 20 minut. Po tym czasie masa powinna przybrać ciemny kolor. Podczas przygotowania należy uważać, żeby zawartość patelni nie przypaliła się. Gotową masę powinno się wystudzić, najlepiej przez kilka godzin na schłodzonych talerzykach. Iga przyśpieszyła tą metodę wkładając Kozinaki do zamrażalnika. Oryginalnie Kozinaki kroi się w romby, ale według nas kuleczki uformowane łyżeczką wyglądają o wiele bardziej smakowicie.

Czytaj więcej: Kozinaki i Pedro Ximenez

Partnerzy